This product is out of stock...
SKU
6K37AB4D S3 626L/C
Businesses needing secure office entry. Used on interior doors, it prevents unauthorized access and ensures controlled entry points.
BEST GRADE 2 ENTRY KNOB ROUND SATIN CHROME LESS SFIC - 6K37AB4D S3 626L/C
Manufacturer: Best
Function: Entry
Finish: Chrome
Keyway: Less Core
Description
Details
| Combinating | SFIC - Small Format Interchangeable Core |
|---|---|
| Design Style | Round |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-7/8" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 6 & 7 Pin Tailpieces |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Less Core |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Best |
| Pinning | 6-Pin or 7-Pin - Less Core |
| Series | 6K |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | ANSI 4-7/8" x 1-1/4" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


