This product is out of stock...
SKU
100B3LC2-3/4UL ASA
Building managers and facility staff use this Grade 2 entry knob on exterior doors for secure access control. Solves the need for reliable, keyed entry.
LSDA GRADE 2 ENTRY KNOB BALL 2-3/4" BRIGHT BRASS LESS CYLINDER 062116 - 100B3LC2-3/4UL ASA
Manufacturer: LSDA
Function: Entry
Finish: Brass
Keyway: Less Cylinder
Description
Details
| Design Style | Ball (B) Round |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" diameter cross bore; 1" edge bore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US3/605 Bright Brass |
| Keyway | Less Cylinder |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | LSDA |
| Series | 100 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 2 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |

