SKU
140B32D WE2-3/4UL ASA
Security conscious businesses needing robust access control for demanding environments. Industrial facilities, public buildings. Secures entry points against heavy use and potential tampering.
LSDA GRADE 2 STOREROOM KNOB BALL 2-3/4" UL STAINLESS STEEL WEISER 066249 - 140B32D WE2-3/4UL ASA
Manufacturer: LSDA
Function: Storeroom
Finish: Stainless Steel
Keyway: Weiser E, WR5
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Cylinder | WR5 6-Pin Keyed 5-Pin KD (For replacement options see Benefits & Applications) |
| Design Style | Ball (B) Round |
| Door Prep | 2-1/8" diameter cross bore; 1" edge bore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Storeroom |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US32D/630 Satin Stainless Steel |
| Keyway | Weiser E, WR5 |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | LSDA |
| Pinning | 6-Pin, Keyed 5-Pin |
| Series | 100 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 2 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |

