This product is out of stock...
SKU
02G9/32D
Office managers and building maintenance for interior doors in private offices, restrooms, and meeting rooms. Provides temporary privacy.
LSDA GRADE 3 PRIVACY KNOB TULIP BRIGHT BRONZE x STAINLESS STEEL 102636 - 02G9/32D
Manufacturer: LSDA
Function: Privacy
Finish: Bronze/Stainless Steel
Description
The 00-Series door knobs are residential grade tubular locks. Available in three keyways and three finishes, they can be used in most residential applications. These locks are recommended for use on exterior and interior doors.
Details
| Design Style | Tulip (G) Tapered |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" diameter cross bore; 1" edge bore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Privacy |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US9/611 Bright Bronze / US32D/630 Stainless Steel |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | LSDA |
| Series | 00 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 3 |
| Strike | Full Lip 2-1/4" |
| Type - Additional Info | Tubular |
These locks are recommended for use on exterior doors. Typical applications include Houses and Apartments.

