SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER CLASSROOM DEADBOLT C KEYWAY ADJUSTABLE BOLT KEYED ALIKE 4'S SATIN CHROME - B663P626C KA4 12 296
This product is out of stock...
SKU
B663P626C KA4 12 296
Schools and institutions needing controlled access for multiple doors. Simplifies key management with keyed alike cylinders for classroom security.
SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER CLASSROOM DEADBOLT C KEYWAY ADJUSTABLE BOLT KEYED ALIKE 4'S SATIN CHROME - B663P626C KA4 12 296
Manufacturer: Schlage
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" x 2" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Schlage |
| Options | Deadbolt, Classroom |
| Pinning | 6-Pin |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield |
| Series | B660 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


