SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT SCHLAGE C KEYED DIFFERENT ADJUSTABLE DUAL OPTION ANTIQUE PEWTER - B60N6 620KD12 321
This product is out of stock...
SKU
B60N6 620KD12 321
Office buildings and retail stores utilize this Schlage Grade 1 deadbolt for exterior doors. Protects against break-ins and secures premises.
SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT SCHLAGE C KEYED DIFFERENT ADJUSTABLE DUAL OPTION ANTIQUE PEWTER - B60N6 620KD12 321
Manufacturer: Schlage
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Nickel
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Square Corner Radius Corner Drive-In Faceplate Adjustable Backset |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 1-1/2" or 2-1/8" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US15A/620 Antique Nickel |
| Keyway | Schlage C |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Material | Brass Steel Zinc |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | B60 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-5/8" x 2-1/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


