This product is out of stock...
SKU
ND92LD RHO626
Building managers secure entry points with the Schlage ND92LD. Resists vandalism and provides secure access in areas prone to damage and heavy traffic.
SCHLAGE GRADE 1 VANDLGARD ENTRY LEVER RHODES SATIN CHROME LESS CYLINDER - ND92LD RHO626
Manufacturer: Schlage
Function: Entry
Finish: Chrome
Keyway: Less Cylinder
Description
Details
| Cylinder | Less Cylinder |
|---|---|
| Design Style | Rhodes |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-5/8" - 2-1/8" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Less Cylinder |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | ND |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 1 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


