SKU
LP50KA FE0587
Companies requiring secure access control for outdoor storage or sheds. Provides a 44mm laminated body for challenging environments.
LSDA PADLOCK LAMINATED 44MM BODY 15/16" CLEARANCE 5/16" SHACKLE 009234 - LP50KA FE0587
Manufacturer: LSDA
Description
LSDA padlocks are available in a variety of styles and sizes for every use. The laminated body padlocks are made of a number of zinc-plated steel plates for physical strength.
Details
| Body Width | 1-3/4", 44MM |
|---|---|
| Keying | Keyed Alike |
| Manufacturer | LSDA |
| Material | Steel |
| Ratings | Standard Duty |
| Shackle | Chrome Plated HARDENED SOLID STEEL, PLASTIC BUMPERS |
| Shackle Clearance | 15/16" |
| Shackle Diameter | 5/16" |
| Type | Laminated |

