This product is out of stock...
SKU
CL610BS
Office managers and building supervisors use this keyless lever lock on internal doors. Solves the problem of lost keys and restricted access.
CODELOCKS PUSH BUTTON LOCK LEVER BRUSHED STEEL - CL610BS
Manufacturer: Codelocks
Function: Entry
Finish: Stainless Steel
Description
Details
| Design Style | Lever |
|---|---|
| Door Prep | 1-3/16"" x 1" with three 3/8" Holes for Mounting Bolts |
| Door Thickness | 1-3/8" - 2-1/2" |
| Door Type | Wood or Metal |
| Environment Rating | Highly Weather Resistant |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Industry Finish | US32D/630 Satin Stainless Steel |
| Key Override | Schlage C 6Pin (With 5Pin Keys) Keyed Different |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Locking Device | Cylindrical Deadlatch |
| Manufacturer | Codelocks |
| Misc | Includes Installation and Combination Change Tool |
| Pin Access | Single Code 1 - 7 Digits (Pressed Individually) |
| Series | CL600 |
| Standards / Ratings | ANSI 156.2 / Grade 2 / 3-Hour UL/ULC Fire Rating ADA Compliant |
| Strike Type | Full Lip 2-1/4" |
| Type - Additional Info | Tubular |
Codelock's mechanical series of locks covers entry level light duty locks with a comprehensive range of functions to heavy duty locks suitable as the primary lock on most doors. Mechanical locks have a single code.


