This product is out of stock...
SKU
4524 04 26D525WA KD
Facility managers and security personnel use this ILCO deadbolt on exterior doors to prevent unauthorized entry and secure valuable assets.
ILCO DOUBLE CYLINDER DEADBOLT COMPLETE - 4524 04 26D525WA KD
Manufacturer: Ilco
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Weiser E, WR5
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Deadbolt | 1-" x 2-1/4" Faceplate 2" Backset |
| Door Prep | 1" x 1-7/8" to 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" x 2-3/8" (Refer to Manufacturer Catalog for Cylinder Size) |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Weiser E, WR5 |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Ilco |
| Pinning | 6-Pin, Keyed 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | 4500 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


