This product is out of stock...
SKU
810VA3 2-3/4UL
Building maintenance staff, facility directors. Interior hallways, office doors. Require durable, non-locking passage hardware.
LSDA GRADE 2 PASSAGE LEVER VANCOUVERUL 2-3/4" BRIGHT BRASS 105666 - 810VA3 2-3/4UL
Manufacturer: LSDA
Function: Passage
Finish: Brass
Description
Details
| Design Style | Vancouver (VA) |
|---|---|
| Door Prep | 2-1/8" diameter cross bore; 1" edge bore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 2" |
| Function | Passage |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions |
| Industry Finish | US3/605 Bright Brass |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | LSDA |
| Series | 800 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 2; UL Listed Latches (USA and Canada) for 3-hour fire doors |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |

