This product is out of stock...
SKU
50LA15A W4WAY
Office managers and building superintendents use this for main building entrances and back doors. Solves the need for durable, secure entry access.
LSDA GRADE 3 ENTRY LEVER LASALLE ANTIQUE WEISER NICKEL 104831 - 50LA15A W4-WAY
Manufacturer: LSDA
Function: Entry
Finish: Nickel
Keyway: Weiser E, WR5
Description
The 50-Series levers are residential grade tubular locks in a variety of attractive styles. Available in several finishes, they can be used in various residential and light commercial applications.
Details
| Combinating | Keyed Alike |
|---|---|
| Cylinder | KW1 5-Pin KA4 |
| Design Style | LaSalle (LA) |
| Door Prep | 2-1/8" diameter cross bore; 1" edge bore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 3 - Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US15A/620 Antique Nickel |
| Keyway | Weiser E, WR5 |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | LSDA |
| Pinning | 5-Pin |
| Series | 50 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA 156.2 Series 4000 Grade 3 |
| Strike | Full Lip |
| Type - Additional Info | Tubular |
These locks are recommended for use on exterior and interior doors. Typical applications include Houses, Apartments, Offices, and Condominiums.

