SKU
LP30KA LN0019
Businesses use for securing lockers and equipment. Offers 30mm body, 5/8" clearance, 3/16" shackle to prevent unauthorized access.
LSDA PADLOCK LAMINATED 30MM BODY 5/8" CLEARANCE 3/16" SHACKLE 009214 - LP30KA LN0019
Manufacturer: LSDA
Description
LSDA padlocks are available in a variety of styles and sizes for every use. The laminated body padlocks are made of a number of zinc-plated steel plates for physical strength.
Details
| Body Width | 1-1/8", 30MM |
|---|---|
| Keying | Keyed Alike |
| Manufacturer | LSDA |
| Material | Steel |
| Ratings | Standard Duty |
| Shackle | Chrome Plated HARDENED SOLID STEEL, PLASTIC BUMPERS |
| Shackle Clearance | 5/8" |
| Shackle Diameter | 3/16" |
| Type | Laminated |

