This product is out of stock...
SKU
3KA 0536
Construction sites, fleet vehicles. Provides reliable security for tools, gates, and cargo compartments.
MASTER PADLOCK LAMINATED 1-9/16" BODY 9/32" SHACKLE 3/4" CLEARANCE - 3KA 0536
Manufacturer: Master
Keyway: W1
Description
The Master Lock No. 3KA Laminated Steel Padlocks, Keyed Alike - multiple locks open with the same key - feature a 1-9/16in (40mm) reinforced laminated steel lock body providing extra strength and a 3/4in (19mm) tall, 9/32in (7mm) diameter hardened steel shackle for excellent cut resistance. Dual ball bearings locking for maximum pry resistance making it ideal for industrial applications and the non-rekeyable, 4-pin W1 cylinder helps prevent picking. Keyed alike padlocks available to order to match other locks with the W1 cylinder.
Details
| Body Width | 1-9/16" |
|---|---|
| Keying | Keyed Alike |
| Keyway | W1 |
| Manufacturer | Master |
| Material | Steel |
| Ratings | Outdoor |
| Shackle | Hardened Steel |
| Shackle Clearance | 3/4" |
| Shackle Diameter | 9/32" |
| Type | Laminated |


