This product is out of stock...
SKU
11R604T26FL S
Homeowners needing robust entry security. For residential doors. Solves concerns about unauthorized access to homes.
MEDECO GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT RESIDENTIAL 6-PIN M3 2-3/4" SATIN CHROME - 11R604T26FL S
Manufacturer: Medeco
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: M3
Description
Details
| Combinating | Sub-Assembled |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Environment Rating | Indoor Use Only |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Residential (High Security) |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | M3 |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Medeco |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield Strike Reinforcement |
| Series | Maxum Residential |
| Standards / Ratings | UL ANSI/BHMA A165.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


