SCHLAGE GRADE 1 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT C KEYWAY 2-3/4" BACKSET DRILLED 6 PINNED 6 KEYED DIFFERENT SATIN CHROME - B662P6 626C KD12 631
This product is out of stock...
SKU
B662P6 626C KD12 631
Property managers and security teams use this SCHLAGE deadbolt on commercial entry points, providing secure access with a 6-pin cylinder.
SCHLAGE GRADE 1 DOUBLE CYLINDER DEADBOLT C KEYWAY 2-3/4" BACKSET DRILLED 6 PINNED 6 KEYED DIFFERENT SATIN CHROME - B662P6 626C KD12 631
Manufacturer: Schlage
Function: Double Cylinder Deadbolt
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Faceplate |
| Door Prep | 1" x 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" x 2" |
| Function | Double Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Schlage |
| Pinning | 6-Pin |
| Reinforcement | Anti-Pry Shield |
| Series | B660 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-1/8" x 2-3/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


