SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT FALCON E KEYED DIFFERENT DUAL OPT ADJUSTABLE BRIGHT BRASS - B60N605FAL E KD12 321
This product is out of stock...
SKU
B60N605FAL E KD12 321
Building owners use this Schlage Grade 1 deadbolt in commercial spaces for enhanced security against forced entry.
SCHLAGE GRADE 1 SINGLE CYLINDER DEADBOLT FALCON E KEYED DIFFERENT DUAL OPT ADJUSTABLE BRIGHT BRASS - B60N605FAL E KD12 321
Manufacturer: Schlage
Function: Single Cylinder Deadbolt
Finish: Brass
Keyway: Weiser E, Falcon E
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Deadbolt | 1-1/8" x 2-1/4" Square Corner Radius Corner Drive-In Faceplate Adjustable Backset |
| Design Style | Thumbturn |
| Door Prep | 1" x 1-1/2" to 2-1/8" |
| Function | Single Cylinder Deadbolt |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Instructions Template Mounting Hardware |
| Industry Finish | US3/605 Bright Brass |
| Keyway | Weiser E, Falcon E |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Material | Brass Steel Zinc |
| Pinning | 5-Pin |
| Reinforcement | No |
| Series | B60 |
| Standards / Ratings | UL ANSI A156.5 |
| Strike | 1-5/8" x 2-1/4" |
| Trim Ring | No |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
Deadbolts provide additional security for many applications. Deadbolts offer a longer locking bolt which extends farther than most latches. The bolt can only be retracted with the proper key or combination or by means of a Thumbturn.


