This product is out of stock...
SKU
ND80PD ATH626C
Warehouses and facilities managers use this Schlage Grade 1 Storeroom Lever for secure access to storage rooms. Prevents unauthorized inventory access.
SCHLAGE GRADE 1 STOREROOM LEVER ATHENS SATIN CHROME SCHLAGE C - ND80PD ATH626C
Manufacturer: Schlage
Function: Storeroom
Finish: Chrome
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Design Style | Athens |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-5/8" - 2-1/8" |
| Function | Storeroom |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US26D/626 Satin Chrome |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Lever |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | Schlage |
| Pinning | 6-Pin |
| Series | ND |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 1 |
| Strike | ASA 4-7/8" |
| Thru Bolting | Yes |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


