This product is out of stock...
SKU
F51PLY505KD
Small business owners and property managers use this Schlage keyed entry knob on exterior doors of shops and outbuildings to control access and deter unauthorized entry.
SCHLAGE GRADE 2 ENTRY KNOB PLYMOUTH LIFETIME BRASS - F51PLY505KD
Manufacturer: Schlage
Function: Entry
Finish: Brass
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Design Style | Plymouth |
| Door Prep | 2-1/8" x 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | Entry |
| Grade | Grade 2 - Medium Duty Commercial / Heavy Duty Residential |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US03L/505 Bright Brass Lifetime Finish |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | Adjustable |
| Manufacturer | Schlage |
| Pinning | 5-Pin |
| Series | F |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 2 |
| Strike | Full Lip 2-1/4" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |


